
Sprendimas uždrausti marihuaną ar ne – vyrauja
Advokatai primygtinai ragino WADA įgyvendinti reformą po to, kai JAV bėgikė Sha’Carri Richardson buvo nušalinta nuo dalyvavimo olimpinėse žaidynėse. Jos sistemoje buvo atrasta psichotropinės medžiagos – THC. Reaguodama į tai, organizacija atliko kanapių, kaip efektyvumą gerinančio vaisto, peržiūrą, tačiau Vykdomasis komitetas nusprendė palikti draudimą.
„Klausimas, kaip THC turėtų būti sprendžiamas sporto kontekste, nėra paprastas“, – penktadienį pranešime spaudai pripažino WADA generalinis direktorius Olivier Niggli. „WADA žino apie nuomonių ir suvokimų, susijusių su šia medžiaga, įvairovę visame pasaulyje ir net kai kuriose šalyse.
„WADA taip pat atkreipia dėmesį į tai, kad keli prašymai dėl THC pašalinimo iš draudžiamųjų sąrašo nėra pagrįsti ekspertų peržiūra“, – sakė jis. „Mes taip pat žinome, kad daugelio šalių įstatymai, palaiko kanapių išlikimą sąraše šiuo metu“.
Po Richardson nušalinimo JAV antidopingo agentūra (USADA) pareiškė, kad tarptautinės taisyklės dėl marihuanos „privalo pasikeisti“. Baltieji rūmai ir pats prezidentas Joe Bidenas pareiškė, kad atėjo laikas naujai politikai, o Kongreso įstatymų leidėjai pritarė šiai žinutei.
Tačiau nepaisant reformų propagavimo, WADA teigė, kad Vykdomasis komitetas nusprendė laikytis kurso. Pirmą kartą buvo pranešta, kad organizacija ketino palikti draudimą galioti anksčiau šį mėnesį, o dabar tai patvirtinta.
Ar medžiaga turėtų būti uždrausta, priklauso nuo to, ar ji atitinka bent du iš trijų WADA vertinimo kriterijų, įskaitant subjektyvią išvadą, kad ji „pažeidžia sporto dvasią“ pagal savo kodeksą.
„Dėl sporto kriterijaus dvasios [Sąrašo ekspertų patariamoji grupė] konsultavosi su WADA etikos ekspertų patariama grupe, kuri ir toliau mano, kad šiuo metu kanapių vartojimas prieštarauja sporto dvasiai įvairiose išvardytose srityse. Kodekse“, – teigiama organizacijos naujame pranešime.
Kiti du veiksniai, įeinantys į WADA analizę, yra tai, ar vaistas „gali pagerinti sportinius rezultatus“, ar „kelia pavojų sportininko sveikatai“.
„WADA planuoja tęsti šios srities tyrimus, susijusius su galimu THC poveikiu, didinančiu našumą, jo poveikiu sportininkų sveikatai, taip pat su kanapių suvokimu“, – sakė Niggli.
Agentūra pabrėžė, kad kanapės yra draudžiamos „tik varžybose“, o taisyklė taikoma tik tada, kai sportininko THC metabolitų kiekis šlapime viršija 150 nanogramų mililitre. Limitas buvo padidintas nuo 15 ng/ml 2013 m. WADA teigė, kad tai reiškia, kad asmeniui bus taikomos nuobaudos tik tuo atveju, jei vartojama dažnai arba yra aktyviai sutrikę.
WADA atstovas spaudai šį mėnesį „The Wall Street Journal“ sakė, kad „iki šiol nei Jungtinių Valstijų valdžios institucijos, nei JAV antidopingo agentūra neprašė išbraukti kanapių iš draudžiamųjų sąrašo“.
Tačiau atrodė, kad USADA generalinis direktorius Travisas Tygartas ginčijo tai. Jis sakė, kad dešimtmečius organizacija „pasitarė, kad WADA pakeistų savo požiūrį į marihuaną, todėl teigiamas testas nėra pažeidimas, nebent buvo naudojama siekiant pagerinti rezultatus arba kelia pavojų konkurentų sveikatai ar saugai“.
USADA anksčiau išreiškė užuojautą nušalintam bėgikui ir nurodė, kad gali būti laikas iš naujo įvertinti marihuanos draudimą. Tačiau vėliau buvo paskelbtas pareiškimas, kuriame buvo aiškiai raginama keisti politiką.
Organizacija rašė, kad prezidentas Joe Bidenas pasakė, kad „taisyklės yra taisyklės“, tačiau pareiškė, kad tas nuostatas gali tekti įvertinti iš naujo.
Sha’Carri Richardson nušalinimas
Steve’as Cohenas (D-TN) buvo vienas iš įstatymų leidėjų, kurie kritikavo Richardsono nušalinimą. Praėjusiais metais jis tvirtino, kad veidmainiška, kad sportininkai būtų baudžiami už marihuanos vartojimą, kai alkoholio vartojimas iš esmės yra toleruojamas.
Praėjusiais metais vykusiame atskirame federalinės komisijos posėdyje dėl tarptautinio sporto, USADA atstovas, atsakydamas į Coheno klausimą, sakė, kad organizacijai „skauda širdis“ dėl Richardsono bylos ir ji palaiko dabartinių draudimų „liberalizavimą“. Tačiau jis tvirtino, kad rankos surištos dėl tarptautinės narkotikų politikos vykdymo.
Richardson, savo ruožtu, sakė, kad jaustųsi „palaiminta ir didžiuotųsi“, jei jos iškeltas dėmesys turės įtakos kitų sportininkų reformai.
WADA aiškiai nurodė, kad JAV suvaidino pagrindinį vaidmenį įtraukiant marihuaną į tarptautiniams sportininkams draudžiamų medžiagų sąrašą.
Kalbant apie marihuaną, MLB buvo viena progresyvesnių profesionalaus sporto organizacijų JAV. 2020 m. lyga pareiškė, kad žaidėjai nebus baudžiami už kanapių vartojimą, kol jie nedirba. Bet taip pat jie negali būti remiami marihuanos įmonės ar investuoti į pramonę.
Marihuanos ikona Snoop Dogg’as pasirodė „Super Bowl“ pertraukos metu šiais metais. Tuomet, atskirai buvo rodoma reklama, kuri netiesiogiai palaikė legalizavimą. Ji teigė, kad sporto lygos turi nustoti tikrinti žaidėjus dėl marihuanos ir leisti jiems naudoti ją kaip alternatyvą receptiniams opioidams.