
Kanapių legalizavimas – kanapių, turinčių aukštą THC (psichoaktyviosios medžiagos) kiekį, dekriminalizavimas. Legalizavus kanapes, jų vartojimas tiek gydymo, tiek individualiais tikslais būtų legalus, negrėstų baudžiamoji atsakomybė.
Kiekviena šalis THC ribą, iki kurios Cannabis Sativa augalas laikomas pluoštine kanape, nustato pati. Pavyzdžiui, Lietuvoje ir visoje Europos Sąjungoje galioja 0,2% THC riba.
Kol kas legalūs kanapių produktai, turi būti gaunami iš kanapių augalo, kuris savo sudėtyje negali viršyti 0,2% THC kiekio (THC – tai kanapėse randama psichotropinė medžiaga). Tai reiškia, kad Lietuvoje ir ES galima sėti tik sertifikuotas kanapių sėklas, iš kurių išaugintuose žieduose susidaro iki 0,2% THC.
Tačiau CBD, kuris taip pat randamas kanapių augale, neveikia žmogaus sąmonės, todėl jo kiekis produktuose nereguliuojamas.
Legalizavimo ateitis
Tikriausiai girdėjote apie Laisvės partijos planus atlaisvinti kanapių vartojimą. Vienas iš jų rinkiminių tikslų skamba taip: „Kanapę legalizuosime medicinai ir rekreacijai. Į baudimą orientuota narkotikų politika yra neveiksminga ir nesprendžia problemų. Vietoj bausmių taikysime griežtą platinimo kontrolę ir suteiksime lengvai prieinamą priklausomybių gydymą.“
Šis klausimas jau ne kartą svarstytas Seime, bet vis grąžintas pagrindiniam komitetui tobulinti, todėl kol kas jokio progreso nepajausime.
Kad kanapių dekriminalizacija pajudėtų į priekį, ji turi pereiti štai tokius etapus:
- Svarstymas Seimo posėdyje – įstatymo projektas ir siūlomos pataisos bus pateiktos Seimo posėdžio metu, kuriame Teisės ir teisėtvarkos komitetas bei papildomi komitetai pateiks pranešimus, vyks bendroji diskusija, kurios metu Seimo nariai turės progą pasisakyti apie projektą. Pakeitimus ir papildymus likus 48 val. iki svarstymo gali pateikti Respublikos Prezidentas, Vyriausybė bei Seimo nariai, jei jų teikiamą pataisą ar papildymą palaiko ne mažiau 10 Seimo narių. Svarstant pataisas ar papildymus kalbėti leidžiama tik jų autoriams.
- Sprendimas po svarstymo – Seimas gali patvirtinti įstatymo projektą su posėdžio metu priimtomis pataisomis ir paskirti priėmimo datą arba:
- grąžinti į svarstymo stadiją,
- grąžinti pagrindiniam komitetui tobulinti,
- daryti svarstymo pertrauką,
- grąžinti iniciatoriams tobulinti iš esmės,
- atmesti projektą.
- Projekto priėmimas – Seimui nutarus priimti projektą, posėdyje svarstomos tik tos pataisos ir pakeitimai, kuriuos paremia bent penktadalis Seimo narių. Įstatymai Seime įprastai priimami tik ketvirtadieniais.
- Balsavimas – posėdyje įstatymai įprastai priimami paprasta balsų dauguma, kai dalyvauja ne mažiau nei pusė Seimo narių.
- Prezidento pasirašymas – priimtus įstatymus turi pasirašyti Lietuvos Respublikos Prezidentas. Jis taip pat gali vetuoti įstatymą. Jei Prezidentas vetuotų dekriminalizacijos įstatymą, Seimas galėtų veto atmesti ir vis tiek priimti įstatymo pataisą.
Šaltiniai: Kanapių dekriminalizacija Lietuvoje, Mūsų įsipareigojimai Lietuvai (Laisvės partija), Ar CBD – legalu?